Головна - Цілющі трави
  Методика навчання малювання в різних вікових групах

НОД з малювання в дитячому садку  для дітей підготовчої групи  на тему: Осінь

Конспект НСД в підготовчій з малювання «Осіннє дерево».

опис:
  Даний майстер-клас призначений для дітей від 6 років, вихователів, педагогів додаткової освіти, люблячих батьків і творчих людей.
Цілі заняття:
  Вчити зображувати гуашшю на аркуші дерево.
завдання:
освітні:  Закріплювати уявлення дітей про ознаки осені.
Образотворчі завдання:  Знайомити з прийомами заповнення фону (зафарбовувати фон невеликими плямами, близькими за колірною гамою, вчити малювати дерево, правильно передаючи його будова.
Технічні завдання:  Розвивати уявлення про різноманітність кольорів і відтінків, навчати створенню кольорів і відтінків, змішуючи їх на палітрі для отримання нового кольору, відтінку; закріплювати вміння працювати з палітрою, продовжувати формувати навички малювання тонких ліній кінцем кисті.
Виховні завдання:  Виховувати дбайливе і дбайливе ставлення до рідної природи, розвивати пам'ять і зоровий контроль, самостійність, виховувати акуратність і любов до творчості, розвівати фантазію і уяви, терпіння, вчити аналізувати роботи свою і товаришів.
Попередня робота:
  Бесіди про осінь, розгляд ілюстрацій і фотографій із зображенням осінньої природи, читання художніх творів: «Лістопаднічек» І. Соколов-Микитів, «Ліс восени», В. Біанкі «Синиця календар», вірші про осінь А. С. Пушкіна, С. Єсенін, І. Токмакова «Дерева»; розучування віршів про осінь, спів пісень про осінь і слухання музики;
Матеріал для заняття: Акварельні аркуші, набір гуаші 12 кольорів, кисті білка №5 і 2, кисть жорстка (щетина), серветка для кисті, баночка з водою, ілюстрації з осінніми деревами, репродукції картин: Левітана «Золота осінь», В Поленов «Золота осінь », Л. Афремов.

Хід заняття:

вихователь:  Я загадаю вам загадку, спробуйте розгадати її.
Пусто в поле, дощ іде.
  Вітерець зриває листя.
  З півночі туман повзе,
  Хмари грізні нависли.
  Птахи рухаються на південь
  Трохи крилом торкаючись сосен.
  Як ти гадаєш, друже мій,
  Що за час року? - ...
  (Осінь)

діти:  Осінь.
вихователь:  Які ознаки осені ви знаєте?
діти:  Листя жовтіють, листя опадає, рідко світить сонце, птахи відлітають на південь, день стає коротшим, часто йдуть дощі, ставати холодніше, звірі запасають припаси на зиму, білка і заєць змінюють шубки.
вихователь:  Назвіть осінні місяці.
діти:  Вересень. Жовтень листопад.
вихователь:  Про які осінніх явищах природи мої загадки?
З неба капає понуро.
  Усюди мокро, усюди сиро.
  Від нього легко врятуватися,
  Лише парасолькою обзавестися. (Дощ)

Хмари наганяє,
  Виє, задуває.
  По світу нишпорить,
  Співає, та все свище. (Вітер
)

Чи не колючий, світло-синій
  По кущах розвішані (іній)
  Над річкою, над долиною
  Повисла біла полотнина. (Туман)

Листя жовті летять,
  Падають, кружляють,
  І під ноги просто так
  Як килим лягають!
  Що за жовтий снігопад?
  Це просто ... (Листопад)

вихователь:  Вірно, це листопад. Листопад - дивовижне і дуже красиве явище природи! Листя на деревах начанают міняти колір. І осінні дерева одягаються в різнобарвні, яскраві вбрання. Настають перші заморозки і починається листопад. Відбувається це в вересні або в жовтні. Опале осіннє листочки накривають землю, як килимом, і зігрівають її холодною зимою. (Е.Медведева)
  Вихователь показує фотографії, де зображені осінні дерева.
вихователь:  Якого кольору стають листя восени?
діти:  Жовті, помаранчеві, червоні.
вихователь:  Правильно, листя стає жовтим, червоним, коричневим, помаранчевими, яке де ще залишаються зеленими. Давайте з вами перетворимося в осіннє листя.
  Физкультминутка «Ми листочки осінні».
  Ми листочки осінні,
  На гілках ми сидимо.
  Дмухнув вітер - полетіли. (Руки в сторони.)
  Ми летіли, ми летіли
  І на землю тихо сіли. (Сіли.)
  Вітер знову набіг
  І листочки все підняв. (Плавне погойдування руками вгорі над головою.)
  Закружляли, полетіли
  І на землю знову сіли. (Діти сідають на місця.)
вихователь:  Сьогодні ми з вами намалюємо осінні дерево.
  1. Спочатку намалюємо невелику галявину, де буде рости дерево. Полянка осіння, тому нам потрібна осіння фарба, охра.


2. Тепер ми починаємо малювати листя. Ось такими жовтими плямами плямами.


  3. Але листя ми з вами знаємо не тільки желтие.Сейчас ми з вами трішки поколдуем. Будемо додавати жовту фарбу різні кольори  і дивитися які нові кольори вийдуть. Кольори будемо змішувати на палітрі. У червону фарбу додамо трохи жовтої. В помаранчеву трохи жовтої. В зелену фарбу трохи жовтої. В коричневу трохи жовтої. У охру трохи жовтої. І цими новими квітами заповнюємо весь лист.



  4. Тепер намалюємо стовбур дерева. Дерево росте з землі і ми починаємо малювати від землі вгору, з сонечка тягнеться наше дерево. У землі воно товстіший, чим вище до сонечка, тим тонше воно ставати. Близько землі натискаємо на пензлик, чим вище ставати дерево тим менше ми натискаємо на кисть, намагаємося малювати кінчиком пензля.


  5. Тепер від стовбура вгору ми намалюємо гілки. З одного боку 3 гілки, з іншого боку 3 гілки. А гілочки у нас тягнуться до сонечка. Сонечко, як ви знаєте не стоїть на місці. Тому гілки у нас повертають за сонцем. І гілочка у нас не пряма, а трошки загинається то вгору, то вниз. Чим ближче до стовбура гілочка товстіший, натискаємо на кисть, чим далі від стовбура, тим менше натискаємо на кисть.


  6. Тепер від гілок вгору і вниз будуть рости гілочки. І ці гілочки теж тягнуться за сонечком. Теж за ним повертають.


  7. А тепер на кожній гілочці намалюємо гілочки-малятка.


  8. Тепер нам потрібна пензлик - щетина. Набираємо жовту фарбу, і пальчиком бризкає на наш малюнок. Можна додати ще трошки помаранчевої. Ось і готово наше осінні дерево.


вихователь:  Поки наші дерева просохнуть, ми пограємо.
  Физкультминутка проводиться три-чотири рази з зростаючим темпом.

Ми доріжки підмітаємо (Імітація рухів)
  Листя в купи збираємо (Нахилитися, імітувати рух)
  Щоб гуляючи, малюки
  Веселилися від душі! (Підскоки на місці)
  Ох, втомилися ( «обтерти піт з чола»)
  відпочинемо (Присісти)
  І додому скоріше підемо (Кроки на місці)
вихователь:  Давайте подивимося на наші дерева. Як видумаєте, на якому малюнку дерево найстаріше? Чому ви так думаєте? На якому саме молоде? Чому? На якому малюнку дерево сумне? Яке дерево ми можемо назвати золотим? Давайте влаштуємо виставку наших робіт, повісимо в коридорі, що б всі наші гості могли помилуватися нашими деревами.

Казкові сюжети в малюванні дають прекрасну можливість для розвитку дитячої фантазії, уяви, творчого мислення. Казка народжується в дитячій свідомості, дитина занурюється в захоплюючий світ, придумуючи щось нове, і на папері народжується чарівне зображення, що відображає не тільки художню майстерність і образотворчий навик, а ще й дитячі чарівні ідеї. Малюнок на казковий сюжет - це шедевр розуму і вимислу, художнього смаку і уяви, вміння і фантасмагорії. Навчайте дітей мріяти, вигадувати і малювати.

Розвиток дітей середнього віку засобами малювання

У віці 4-5 років у дошкільнят починає формуватися естетичне ставлення до світу, вони починають розуміти красу природних явищ, інтер'єру, зовнішності. На цьому етапі розвитку і педагог, і батьки повинні виховувати художній смак, знайомити з мистецтвом, вчити не тільки розглядати ілюстрації, картини, скульптури, свої роботи, а й оцінювати їх з позиції правильної передачі форми, кольорової палітри, настрою, характерних рис.

Організація системи навчання малюванню

В системі навчання має бути присутня спадкоємність.  Це означає, що перш, ніж приступати до малювання або ліплення будь-яких предметів, діти повинні мати базові знання про них, які вони отримують на заняттях з ознайомлення з навколишнім світом, на прогулянках під час спостереження за природними явищами (снігом, дощем, росою , вітром) і об'єктами (грунтом, деревами, квітами, травами, птахами, комахами). Таким чином, раніше отримані знання допоможуть дітям краще передати зображення, його особливості, характер. Крім того, образотворча діяльність сприяє розвитку художнього смаку і майстерності, гармонійно розвиваючи особистість дитини.

В середньому дошкільному віці діти роблять перші кроки в складанні і продумуванні композиції.  Спочатку вихователь пропонує різні варіанти сюжетних композицій, поступово вводячи в роботи дітей окремі елементи, які б прикрашали зображення і створювали цілісність образу. У процесі придбання навички складання композиції, діти починають самостійно розташовувати частини малюнка, аплікації на аркуші паперу, продумувати деталі, які могли б прикрасити їх роботу. Все це розвиває уяву і творче мислення хлопців.

Техніки малювання і додаткові види образотворчої діяльності

На заняттях з малювання можна використовувати традиційні техніки малювання за допомогою кольорових олівців, воскової крейди, гуаші, акварельних фарб. Можна поєднувати засоби малювання: акварель і воскові крейди. З нетрадиційних технік цікавим може бути пальчикові малювання, кляксографія, тичкованіе.

Тема «Казкове дерево» дозволяє розвивати інтерес до різних видів образотворчої діяльності, тобто поряд з малюванням, вихователь може задіяти ліплення, наприклад, на тему «Дари казкового дерева», і аплікацію на тему «З якої казки наше дерево?», «На казковому дереві виросли фрукти і овочі ». Багато що залежить і від фантазії педагога, тому що захопити дітей в світ творчості, навчити їх творити, може тільки людина з багатим внутрішнім світом і педагогічної іскрою.

Педагог може запропонувати індивідуальні завдання дітям, які виявляють особливий інтерес і здібності до малювання. Наприклад, намалювати казкове дерево з незвичайними плодами, використовуючи нетрадиційні техніки малювання (штампування, пальчикові малювання), з різнокольоровими листям (кольорові відбитки натуральних листя дерев або чагарників). Цікавим повинна здатися дітям ідея використання манки, коли раптом в казковому зимовому лісі зросла таке дерево, або кольорового піску, за допомогою якого можна зробити фактурними дари казкового дерева. Такого роду завдання перетворюють навчальне заняття в справжній творчий процес, а хлопці відчувають себе художниками.

Тематика колективних та індивідуальних композицій

Тема малювання казкового дерева вивчається після освоєння тим з малювання «Намалюй картинку про літо», «На яблуні встигли яблука», «Красиві квіти», по ліпленню «Яблука і ягоди», «Великі і маленькі морквини», «Овочі та фрукти». Таким чином, діти вже мають уявлення про те, як зображувати дерево, різні овочі і фрукти, ягоди, які можуть бути плодами казкового дерева. У тематичному плануванні обговорювана тема намічена на жовтень, тобто початок навчального року. Діти ще не готові до складних композиційним рішенням. Вихователь може запропонувати намалювати деякі казкові деталі, наприклад, травичку, квіти незвичайних забарвлень і форм. Однак в кінці року, коли діти вже володіють різними техніками малювання пензлем, в тому числі нетрадиційними техніками  малювання, то можна говорити про ускладнення сюжетної і композиційних лініях.

Прикладом можуть послужити такі ідеї:

  1. «Чарівний сад», де ростуть яблуні з золотими яблуками, цвітуть квіти надзвичайної краси. Можна використовувати техніку пальчикового малювання для зображення яблук.
  2. «Райські птахи» - в центрі великого аркуша паперу намальовано дерево, на якому діти розміщують намальованих і вирізаних казкових птахів.
  3. "В гостях у казки". Малювання за казкою «12 місяців». У казковому зимовому лісі в одну мить зацвіли квіти, розпустилися дерева. Можна працювати в невеликих підгрупах з індивідуальними завданнями.
  4. «Казкове дерево з дитячих долоньок». У центрі листа намальовано дерево, діти відбитками різнокольорових долоньок зображують чудо-листочки.
  5. «Як на нашій ялинці виросли подарунки». Діти малюють і вирізають подарунки (іграшки, коробки з бантами, цукерки, мандарини), потім розміщують їх на ялинці, намальованої вихователем.

Ігрова мотивація

На початку заняття вихователь кілька хвилин відводить на активізацію пізнавальної діяльності дітей, використовуючи різні ігрові прийоми. Об'єднуючи багатий світ гри з навчальним процесом, вихователь робить цікавим виконання будь-якого завдання. Таким чином, у дітей повинна бути ігрова мотивація. Як мотивуючого початку можна використовувати читання вірша К. Чуковського «Чудо-дерево» з показом ілюстрацій, бесіду з дітьми про те, яке дерево називається казковим і чому. Крім того, педагогічна кмітливість і фантазія можуть допомогти вихователю самому придумати казку про чарівний сад або казковому лісі. Вихователь разом з дітьми може пофантазувати про те, що незвичайного може вирости на казкових деревах.

Практичні поради щодо складання конспекту заняття з малювання в середній групі

При складанні конспекту заняття необхідно звернути увагу на послідовність і види робіт, які планується задіяти і правильно розподілити час на кожен навчальний етап:

  1. Попередня робота (2-3 хвилини)
  2. Основна частина (10-13 хвилин)
  3. Физкультминутка (1-2 хвилини)
  4. Заключна частина (підбиття підсумків) (2 хвилини)

О.Н. Міщук. Заняття з малювання на тему «Казкові дерева для Незнайки з Квіткового міста»

Авторський конспект заняття з малювання в середній групі

Створіть казку в життя дитини, і вона розбудить чарівні струни його душі.

Організаційна освітня діяльність
Вид діяльності Тема / Матеріали Завдання / Програмне зміст
малювання
Матеріали.
Гуаш, аркуші паперу, кисті, банки з водою.
Вчити зображувати образ казкового предмета.
Вчити правильно малювати і зафарбовувати дерево.
Розвивати уяву.
етап заняття зміст НСД
попередня робота Закріпити знання про будову дерева і розуміння того, що казкове дерево теж має стовбур, гілки, однак, листя, плоди можуть бути чарівними, незвичайними, відмінними від справжніх.
Основна частина Бесіда з дітьми
Вихователь каже дітям, що до них на заняття прийшов незвичайний гість. Я вам загадаю загадку, а ви спробуйте відгадати, що ж за гість до нас прийшов.
Загадка про Незнайку.
У капелюсі з круглими полями
І в штанцях до колін,
Зайнятий різними справами,
Лише вчитися йому лінь.
Він - художник знаменитий,
Він - відомий всім поет,
Чудово вихований,
Дуже можна він одягнений.
Хто він, швидко відгадай-ка!
Як звуть його? .. (Незнайка з Квіткового міста).
- Хлопці, ви пам'ятаєте, з якої казки завітав до нас цей маленький чоловічок? (Відповіді дітей).
Вихователь читає уривок з першого розділу «Коротуна з Квіткового міста» казки Н. Носова «Пригоди Незнайка та його друзів».
Вихователь задає питання про казковому місті, в якому жили малюки і малятка дуже маленького зросту. Все у них в цьому місті було незвичайне (човники з березової кори, Огурцова річка, алея Ромашок, бульвар Васильків).
Після обговорення вихователь продовжує розповідати вигадану історію.
Педагог говорить, що одного разу всі жителі дивного містечка зібралися на головній площі і вирішили, що їм потрібен чарівний парк, в якому вони зможуть гуляти, але там повинні рости казкові дерева. Довго обговорювали коротиші, які ж дерева повинні бути в цьому парку, і ось, нарешті, головний і розумний малюк-коротун на ім'я Знайка, якого всі слухалися в цьому місті, тому що він багато читав і був дуже розумний, сказав: «Так як ми живемо в Квітковому місті, то у нас в парку повинні рости дерева з казковими квітами надзвичайної краси ».
Всім малятам і малятам сподобалася ця ідея, тому що вони дуже любили квіти. Стали вони думати, де ж їм взяти такі чарівні дерева. Думали-думали і вирішили відправити Незнайку шукати їх по світу. Довго бродив Незнайка по різних країнах, але ніде не знайшов таких дерев і ось заглянув до нас, тому що чув, що наші хлопці вміють дуже гарно малювати і фантазувати.
- Хлопці, давайте допоможемо Незнайка і всім жителям Квіткового міста і намалюємо казкові дерева, на яких розпустяться дивовижної краси квіти? (Відповіді дітей). Незнайка забере їх з собою, і вони всі разом зроблять з них свій чарівний парк.

Пояснення схеми малювання.

Физкультминутка Гімнастика з Незнайкой
Ось Незнайкіна зарядка.
Виконуйте по порядку.
Швидко встаньте, посміхніться,
Вище, вище потягніться.
Ну-ка плечі розпряміть,
Підніміть, опустіть.
Вліво, вправо повернулись,
Рук колінами торкнулися.
Сіли - встали,
Сіли - встали,
Ви, сподіваюся, не втомилися?
Треба вам вільно встати
І спокійніше дихати.
Заключна частина (підбиття підсумків) Давайте подивимося, які дивовижні дерева у вас вийшли. Вам подобаються ваші малюнки?
Незнайка теж в захваті від ваших робіт, він упевнений, що всім жителям Квіткового міста сподобаються дерева, так як на них розпустилися дуже красиві квіти і у них в містечку тепер буде чарівний парк.
Вставка дитячих робіт.

Поетапне опис схеми виконання роботи

Особливу увагу педагогу слід приділити поясненню всіх етапів малювання казкового дерева:

  1. Діти кладуть альбомний аркуш вертикально.
  2. Дерево складається з стовбура і гілок. Малювати починають зверху кінчиком пензлика, і так як стовбур розширюється внизу, то поступово, наближаючись до основи стовбура, кладемо пензлик плазом. Пензлик потрібно вести не відриваючись.
  3. Малюємо гілки, основні і додаткові. Основні гілки відходять від стовбура. Направляємо їх вгору, можна робити їх злегка зігнутими. На основних гілках ростуть тоненькі гілочки, направляти їх можна в різні боки від основних гілок.
  4. Квіти малювати можна в різних техніках  - примакивание, тичкованіем - в залежності від задуму дітей.

Етапи малювання дерева

Картинки для показу дітям

Ілюстрації до казки «Пригоди Незнайка та його друзів»

З казки «Пригоди Незнайка» з казки «Пригоди Незнайка» з казки «Пригоди Незнайка» з казки «Пригоди Незнайка» з казки «Пригоди Незнайка» з казки «Пригоди Незнайка»

На чарівному дереві рожеві квіти   Чарівник оживив чудо-дерево Крона з райдужних кольорів Розпустилися квіти надзвичайної краси не диво: розпустилися ромашки Прилетіли метелики на блакитне дерево Чарівне дерево виконує бажання

Фотогалерея дитячих робіт

Різнобарвне чарівництво Різні фрукти зросли на дереві Райдужне дерево виконує бажання Дерево з вірша К. Чуковського Чарівна кляксографія творить чудеса Народження малюнка з чудо-плям Чудеса кляксографія Фантазії в стилі Ебру Творимо в техніці Ебру

   Дерево щастя в техніці пуантилізм

Консультація

Методика навчання малюванню в різних вікових групах дитячого садка

Головним принципом навчання дітей будь-якого віку малювання є наочність: дитина повинна знати, бачити, відчувати той предмет, явище, які він збирається зобразити. Діти повинні мати ясні, чіткі уявлення про предмети і явища. Коштів наочності, що використовуються на заняттях малюванням, багато. Всі вони супроводжуються словесними поясненнями. Розглянемо прийоми навчання малювання в різних вікових групах дитячого садка.

Перша молодша група.  Перш за все сама діяльність вихователя є наочною основою. Дитина стежить за малюнком вихователя і починає наслідувати його.

У дошкільному віці наслідування виконує активну навчальну роль. У дитини, яка наглядає за тим, як створюється малюнок, розвивається і здатність бачити особливості форми, кольору в площинному їх зображенні. Але одного наслідування недостатньо для розвитку здатності самостійно мислити, зображати, вільно використовувати набуті навички. Тому прийоми навчання дітей також послідовно ускладнюються.

У роботах В. Н. Аванесова рекомендується поступове залучення дітей в спільний процес малювання з вихователем, коли дитина домальовує розпочату ним роботу - проводить ниточки до намальованих кулях, стеблинки до квітів, палички до прапорців  і т.п.

Позитивним в цьому прийомі є те, що дитина вчиться пізнавати зображуваний предмет, аналізувати вже намальовані і втрачені частини, вправляється в проведенні ліній (різного характеру) і, нарешті, отримує радість і емоційне задоволення від результату своєї праці.

Вихователь може використовувати показ прийомів малювання і словесне пояснення, а діти будуть самі виконувати завдання без опорного малюнка. Тут важливо, щоб процес побудови малюнка рукою педагога був добре узгоджений з ходом словесного викладу.

Слово, підкріплене наочним матеріалом, допоможе дитині проаналізувати побачене, усвідомити його, краще запам'ятати завдання. Але у дитини молодшої групи ще недостатньо розвинена здатність пам'яті тривалий час зберігати сприйняте з достатньою чіткістю (в даному випадку - це пояснення педагога): він або запам'ятовує тільки частина вказівок і виконує завдання невірно, або нічого не може почати без повторного пояснення. Ось чому вихователь повинен ще раз пояснювати завдання кожній дитині.

До кінця третього року життя багато дітей вже не вимагають додаткових пояснень: вони можуть малювати самостійно, користуючись набутими навичками і після одного разу пояснення завдання.

На навчання дітей молодшого дошкільного віку позитивний вплив робить використання різних ігрових моментів. Включення ігрових ситуацій робить предмет зображення ближчим, живим, цікавим. У малюванні фарбами результатом діяльності для маленької дитини є яскрава пляма. Колір - сильний емоційний подразник. У цьому випадку педагог повинен допомогти дитині зрозуміти, що колір в малюнку існує для відтворення образу. Треба домагатися того, щоб діти, працюючи з фарбами, прагнули поліпшити схожість з предметами.

Якщо в перші місяці навчання вони наслідують своєму вихователю, малюючи той чи інший предмет, то тепер педагог дає їм завдання малювати самостійно за задумом, уяві.

Корисно молодшим дошкільнятам давати таку можливість самостійно працювати за задумом на кожному занятті після виконання навчального завдання (якщо воно не було тривалим).

Така форма самостійної роботи дітей створює передумову для майбутньої творчої діяльності.

Завдання навчання в другій молодшій групі  пов'язані головним чином з розвитком умінь зображувати різні форми, розвитком технічних навичок в користуванні олівцем і фарбами і умінням зображати різні предмети.

Проведення занять малюванням з дітьми трьох років вимагає конкретизації всього матеріалу. Без опори на чіткі уявлення навчання найпростішим формам буде абстрактним, абстрактним, незрозумілим для них.

Сприйняття навколишнього життя - основа методики навчання. Тому все образи, з якими зв'язуються лінії, кола, точки, повинні бути раніше сприйняті, і не тільки візуально, а в активній діяльності: «По доріжках бігали», «Клубочки ниток намотували і катали» і т. П. Активне пізнання предмета створює передумову і для активних дій при малюванні. Система ігрових вправ, розроблена Е. А. Флерина, враховує цю особливість віку. У подальших дослідженнях методика застосування цих вправ розроблена ще більш детально.

Наприклад, при малюванні прямих горизонтальних ліній-доріжок діти разом з вихователем показують в повітрі всією рукою напрямок лінії: «Ось яка довга доріжка!» Після цього на папері діти показують, яка доріжка, і, нарешті, малюють її олівцем або фарбами. В такому послідовному багаторазовому повторенні одного руху є система, заснована на обліку особливостей фізичного розвитку трирічних дітей: поступовий перехід від більш розвинених великих рухів всією рукою до руху тільки пензлем (пальцем по папері) і до ще більш обмеженому руху олівцем, при якому пальці пов'язані певним становищем.

Виробляючи ці рухи, діти можуть супроводжувати дії словами, наприклад: «Дощик: кап-кап», «От яка довга стрічка» і т. П. Це словесний супровід підсилює ритмічний характер процесу малювання, робить більш цікавим і легким сам рух. Розмови дітей під час роботи не можна забороняти, вони активізують думку дітей, будять їхню уяву.

Вихователю слід вміло спрямовувати ці розмови, пов'язуючи їх з одержуваних чином. Т. Г. Казакова рекомендує включати в процес малювання та інші засоби впливу, наприклад музику (звучання крапель дощу). Це ще більше підвищить емоційний настрій дітей і, отже, образну виразність малюнка.

В процесі заняття малюки весь час активні, в їхній свідомості повинен жити образ, який вони втілюють в малюнку.

Ця активність спочатку заснована на наслідуванні вихователю. Він нагадує дітям про предмет зображення, показує нові рухи, якими необхідно опанувати дітям. Спочатку він виробляє руху рукою в повітрі, потім цей рух повторює разом з дітьми. Якщо кому-небудь з хлопців рух не вдається, вихователь допомагає руці дитини прийняти потрібне положення і зробити відповідний рух. Коли дитина мускульно відчує це рух, він зможе зробити його самостійно. Точно так само необхідний спочатку показ всіх прийомів малювання. Вихователь показує, як правильно тримати олівець чи пензель, як набирати на кисть фарбу і вести нею по паперу.

Самостійно діяти діти зможуть тоді, коли всі основні прийоми будуть їм знайомі. Якщо не повідомляючи прийомів роботи олівцем або пензлем дитини надати самому собі при виконанні завдання, то у нього можуть закріпитися неправильні навички, змінити які буде значно важче, особливо якщо це стосується технічних прийомів малювання.

Як ми вже говорили, одним з ефективних прийомів  наочного навчання є малюнок вихователя. Але навчальний малюнок навіть для самих маленьких дітей повинен бути зображально грамотним, які не спрощеним до схеми. Образ слід зберігати живим, відповідає реальному предмету.

Наприклад, при показі, як малювати ялинку, вихователь повинен виходити з вимог програми для даного віку - передати основні ознаки: вертикальний стовбур, що йдуть в сторони гілки, зелений колір. Але ці ознаки характеризують і всі інші дерева. Щоб зберегти образ ялинки, вихователь буде малювати стовбур лінією, що розширюється донизу, гілки (вгорі -короче, внизу - довше) злегка похилими, що не фіксуючи на цьому уваги малюків. Важливо, щоб зоровий образ від малюнка не розходився з образом реального предмета, тоді в пам'яті дітей збережеться правильне зображення.

Показ прийомів малювання важливий до тих пір, поки діти не набудуть навичок в зображенні найпростіших форм. І тільки тоді педагог може почати навчання дошкільнят малюванню на наочних посібниках без застосування показу.

Наприклад, коли діти навчилися малювати прямі лінії і прямокутні форми, педагог може запропонувати їм намалювати лопатки, не показуючи прийоми малювання. Вихователь на початку заняття розглядає з дітьми лопатку, обводить рукою її контури, весь час пояснюючи свої дії. Малюнок після такого розглядання хлопці виконують самостійно. Кому важко, вихователь пропонує самим обвести рукою лопатку, щоб відчути її форму.

Хоча ці предмети залишаються перед очима дітей і в процесі заняття, вони ще не служать натурою.

Трирічній дитині недоступно поєднання процесів сприйняття і зображення, яке вимагає вміння розподілити увагу, аналізувати, порівнювати малюнок з предметом.

Зображуваний предмет використовується на початку заняття для уточнення уявлень про форму, колір, частинах предмета або в ігровому плані для створення емоційного настрою.

У деяких випадках, коли не можна показати дітям предмет (з огляду на його великих розмірів або з інших причин), для пожвавлення їх уявлень можна використовувати картинку або добре виконаний вихователем малюнок.

Зображення предмета повинно бути в крупному плані, з яскраво вираженою формою, по можливості ізольовано від інших предметів, щоб не відволікати уваги від головного.

Так само як і на предмет, вихователь звертає увагу дітей на форму, обводячи її пальцем, і на колір предмета . В процесі заняття картинку слід прибирати, так як вона в цій групі не може служити зразком. Прийоми малюнка дорослого складні для дітей, і, крім того, на зображенні видно лише результат роботи, прийоми залишаються невідомими.

Картина або малюнок, виконані в реалістичному дусі, що створюють художній образ, можуть бути використані в молодшій групі тільки як об'єкт для сприйняття з метою уточнення уявлень або створення інтересів до теми.

У другій молодшій групі використовується в якості спеціального прийому художнє слово.  Можливості його застосування тут обмежені. Головним чином художній образ використовується з метою залучення інтересів і уваги дітей до теми заняття, виникнення емоційного настрою.

Вихователь може почати заняття з загадки або читання невеликого поетичного уривка. Наприклад, при малюванні на тему «Сніг іде» прочитати чотиривірш з вірша І. Сурікова:

Білий сніг пухнастий

У повітрі кружляє

І на землю тихо

Падає, лягає.

Загадки і образи вірша повинні бути прості і зрозумілі дітям, інакше розумове напруження, пов'язане з їх сприйняттям, знизить емоційний настрій і бажання малювати.

початок форми

Цей же віршик можна згадати в кінці заняття при розгляданні малюнків і продекламувати його всім разом. Художній образ впливає і на зміст дитячих робіт, хоча це ще не ілюстративне малювання. Динаміка образу (сніг кружляє, падає), вказівки на колір (білий сніг) викликають відповідні дії дитини при створенні образу в малюнку.

Проведений в кінці занять перегляд дитячих робіт і нескладний аналіз сприяє вихованню активності у дошкільників. Для цього вихователь вибирає малюнок, звертаючи увагу хлопців на позитивні сторони в ньому, задає питання, схвалює виявлену в роботі ініціативу - внесення чогось нового в малюнок. При цьому він повинен так захопити хлопців розбором малюнків, щоб вони не відволікалися і зосередили увагу на головному. При аналізі змісту діти разом з вихователем повинні враховувати і якість, акуратність виконаного завдання. Таке розглядання робіт допомагає хлопцям бачити зображення, помічати невідповідність з предметом, викликає бажання виправити помилку.

Малюнки невдалі, погані показувати і аналізувати не слід, так як якісне виконання в цьому віці залежить часто не через бажання дитини, а від його загального розвитку і особливо від розвитку рухів. Важливо у всіх дітей зберегти віру в свої можливості, інтерес до малювання, до творчості.

Дітям, які мають більш слабкі вміння в малюванні, слід приділяти більше уваги в процесі заняття, заохочувати їх бажання помалювати, коли їм захочеться.

Індивідуальний підхід в цьому віці особливо необхідний, так як саме тут починають формуватися схильності і здібності дітей. Виявити їх і розвинути - одна з основних виховних цілей.

Перед вихователем середньої групи стоїть завдання - навчити дітей правильно зображати предмет, передаючи його основні ознаки, структуру, колір.

У дітей, які прийшли в середню групу, Вже є основні образотворчі навички, що дозволяють передати форму і деякі ознаки предметів. Ось чому підвищуються вимоги педагога до дітей.

 


Читайте:



Ефективний догляд за обличчям

Ефективний догляд за обличчям

Що можна нового сказати про щоденний правильний догляд за шкірою обличчя? Начебто, отже, все зрозуміло. Будь-яка жінка хоче, щоб її шкіра була красивою, ...

Що людини після перелому ноги?

Що людини після перелому ноги?

Травми переслідують людину всюди, особливо в дитинстві. І особливо переломи ніг. У медицині переломом нижніх кінцівок називають абсолютне ...

Дерева і чагарники парку добре пережили зиму

Дерева і чагарники парку добре пережили зиму

Життя дерева взимку сповільнюється. У природному середовищі дерева ростуть саме в тих кліматичних зонах, умови яких вони генетично здатні ...

Як навчитися робити нігті гель лаком нарощування

Як навчитися робити нігті гель лаком нарощування

Про гарні, доглянуті руках з довгими нігтями мріє кожна дівчина. Але не всіх природа обдарувала міцними нігтями, здатними не ламатися в самий ...

feed-image RSS